Olyan nyaralóhelyet keresel, ahol a tengerparti lustálkodáson kívül érdekes és izgalmas helyeket is felfedezhetsz? Megtaláltad. Ciprus Páfosz (Paphos) régiójában – a rengeteg szebbnél-szebb strandon kívül -sok izgalmas kirándulás és érdekes látnivalók is várnak rád.
Ha felfedezted Páfosz város kincseit, jöhet egy kirándulás a régióban!
Induljunk el Páfoszról északi irányba az autóúton és egy csodás tengerparti autókázásban lesz részünk.
Tájékozódáshoz és navigációra használd az oldal alján található térképet.
Coral – öböl
Páfosz környékének legfelkapottabb tengerpartja, több száz méteren keresztül húzódó strand aranyhomokos parttal, teljes kiépítettséggel, napágyakkal és ernyőkkel, mosdókkal, zuhanyzókkal, kévézókkal és éttermekkel. Csobbanhatunk itt egy jót, de aztán irány tovább a tengeri barlangokhoz, ami innen nem messze található.
Coral – öböl
Banánültetvények, tengeri barlangok és egy hajóroncs
Banánültetvényekkel és kis falvakkal szegélyezett tengerparti úton haladva érkezünk meg a tengeri barlangokhoz.
Varázslatos ez a hely és nem csak a barlangok miatt. Van itt egy hajóroncs is, az Edro III., amely 2011. december 7-én futott zátonyra. Szerencsére a balesetben senki sem sérült meg és semmilyen természeti katasztrófa nem következett be. Az elmúlt 7 évben nagyon közel sodródott a parthoz, de kivontatása olyan sokba kerülne, hogy inkább ott hagyták, ahol van. Így viszont nagyon szuper látványt nyújt, főleg naplementében és sokan járnak ide fotózni ezt a testes „hölgyet”.
Nézelődés és kattintgatás után csüccsenjünk be az itt található „Oniro by the sea” (oniro jelentése görögül álom) nevű szupi kis étterembe, ahol nagyszerű ételek és italok várnak ránk.
Agios Georgios falucskája és a Geronisos sziget
Agios Georgios a legutolsó falu a sziget nyugati oldalán és ez az a pont, amit az Akamas-félsziget bejáratának nevezhetünk. Ez a békés és csendes falucska egy templom köré épült, mely egy szikla szélén ül, lenyűgöző kilátással a Földközi – tengerre. Érdemes lesétálni a falu hangulatos kikötőjébe, vagy úszni egyet az itteni kis strandon. Part menti sziklákba vájt ősi sírhelyeket is találhatunk itt.
A parttól nem messze Geronisos szigetének csupasz sziklatömbje emelkedik, ahol egy neolit időszakból származó település és római épületek romjait tárták fel. Agios Georgios az utolsó település, amit autóúton megközelíthetünk, innen már terepen, vagyis off-road vezet az utunk. Figyelem! Ha bérelt autód van, a biztosításod terepen nem érvényes, ezt mindenképpen vedd figyelembe!
A Geronisos sziget.
Az Agios Georgios templom.
Avakas hasadék
Agios Georgios falucskáját elhagyva találhatjuk ezt a látványos hasadékot.
Normál autóval még éppen hogy megközelíthető, óvatos vezetéssel, de bérelt quad és buggy járgányokkal bármikor könnyen elérhető látnivaló az Akamas – félszigeten belül. Számos szervezett kirándulás ( jeep / quad / buggy szafarik ) is tartalmazza ezt a programot, képzett vezetőkkel, akik rengeteg érdekes információt is megosztanak velünk a túra során.
A hasadékban néhol víz folyik, ezért érdemes túracipőt húzni egy itteni túrára.
Az Avakas hasadék
Lara – öböl
Az Akamas – félszigeten található ez a gyönyörű öböl, ami elsősorban háborítatlan szépsége miatt ismert, de van még valami, amivel büszkélkedhet: aranyszínű homokjába álcserepes teknősök raknak tojásokat.
Az öböl emiatt természetvédelmi terület és kutatók óvják a fészkeket. A tojásokból a nyári hónapok alatt kelnek ki a kisteknősök, így ha ebben az időszakban jársz itt és szerencséd van, találkozhatsz is velük.
Egy Jeep szafari részvevőjeként, vagy bérelt quad / buggy járműveddel juthatsz el erre a csodás helyre a legegyszerűbben.
Teknősfészek a Lara – öbölben.
Aphrodité fürdője
Páfosztól északra, Latchi halászkikötőjét elhagyva találjuk ezt a csodálatos oázist.
A legenda szerint Adonisz épp errefelé vadászott, amikor felfedezte a forrást és megállt, hogy szomját csillapítsa. A barlang medencéjében éppen akkor Aphrodité fürdőzött, akinek mezítelen testét megpillantva Adonisz első pillantásra beleszeretett.
A bejárattól a fürdőig egy botanikus kerten és egy buján zöldellő ösvényen át vezet az utunk. A fürdő maga egy vízzel teli kis barlang, mely fölé sziklák és lombok vetnek árnyékot. A forrás vízét sokáig a fiatalság forrásának tartották, ma már sajnos emberi fogyasztásra alkalmatlan.
Aphrodité fürdője.
Aphrodité túraútvonal
Ciprus a legjobb hely, ha szeretsz túrázni, számtalan szebbnél szebb útvonalat találhatsz itt. Én szeretek és személyes kedvencem az Aphrodité túraútvonal az Akamas félszigeten.
A túra az Aphrodité fürdőjétől indul, ami kb. 1 órányi autóútra van Páfosztól, de busszal is megközelíthető. Hossza 7,5 km és kb. 3-4 óra végigjárni, ha nem állsz meg mindig fényképezni.
De meg fogsz, ezt garantálom, elképesztően gyönyörű ez a hely ugyanis. Az azért fontos, hogy ne nyáron gyere, amikor kibírhatatlan a hőség, hanem tavasszal vagy télen. És ne futócipőben, ahogyan én tettem, hanem lehetőleg túrabakancsban
KIlátás az Aphrodité túraútvonal egyik pontjáról.
Kék lagúna
Ha már Latchi kikötőjében járunk és szeretnénk megnézni a híres Kék lagúnát, jó helyen vagyunk, innen indulnak ugyanis az arra kiránduló hajók.
Csodálatos tengeri útvonalon vezet az utunk a lagúna felé, ami egy igazi gyöngyszem a mediterrán kékségben.
A kristálytiszta vízben megmártózva élvezhetjük a napsütést és gyönyörködhetünk a festői környezetben, nem véletlenül ez Ciprus egyik legkedveltebb helye.
A lagúna a szárazföldről, terepen is megközelíthető, de csak gyakorlattal rendelkező vezetők vállalkozzannak erre az útra, mert nagy kihívásokat rejt magában az útvonal. De az elénk táruló látvány megéri a zötykölődést 🙂
Hajóval a Kék lagúnához.
A lagúna a szárazföldről.
Kritou Terra
Cipruson számtalan vízesést csodálhatunk meg és az egyik legszebb a páfoszi régióban található.
570 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el Kritou Terra falu, mely a sziget egyik legszebb természeti látványosságának, a Kremmiotis vízesésnek ad otthont.
A parkolótól a zuhatagig egy hosszabb, kb. 1 kilométeres ösvényt kell végigjárnunk, néhol egy picit nehezebb terepen, de a látvány megéri az erőfeszítéseket. Hihetetlenül buja, zöld környezetben találjuk ezt a festői vízesést, ami kitűnő frissítő egy meleg nyári napon, ezért ne hagyjuk otthon a fürdőruhánkat sem.
A Kritou Terra vízesés.
Aphrodité sziklája
A néphagyomány szerint Ciprus legkedveltebb leánya, Aphrodité, a szépség és szerelem istennője itt emelkedett ki a habokból.
A sziklák szépségét a fényképek nem igazán tudják visszaadni, ezt tényleg látni kell. Főleg naplemente idején fantasztikus, de bármikor is jövünk, érezni fogjuk a hely varázsát.
Szerelmesek százai látogatnak ide minden évben, a hagyomány szerint ugyanis azok a párok, akik közösen háromszor körbeússzák a híres sziklát, elnyerik az örök szerelmet.
Aphrodité Szikláinak megközelítése Páfoszról nagyon egyszerű, autóval csak kövessük az útjelző táblákat, de a kikötőből induló helyi busszal is könnyedén idejuthatunk.
Petra tou romiou, a hely, ahol Aphrodité kiemelkedett a habokból.
Agios Neofytos kolostor
A ciprusi remete és író, Agios Neofytos által alapított kolostor Páfosztól 10 km-re, egy fákkal borított völgy fölött, festői környezetben található.
A legenda szerint a remete a két keze munkájával vájta ki a három barlangot a hegyoldalból. Egyikből lett a templom, másodikból a szentély, a harmadikban pedig ő maga aludt.
A jelenlegi főépület a 15. századból származik és egy gyönyörű belső udvar tartozik hozzá. A három mellékhajóval és dongaboltozattal rendelkező templomhoz egy lépcsősor vezet fel. Neofytos remete maradványai jelenleg is a templomban nyugszanak.
Az Agios Neofytos kolostor bejárata
A fenti felsorolás csak egy kis ízelítő volt abból a sok csodás látnivalóból, amit a Páfosz régió tartogat számodra.
Erdők, tavak, aprócska falvak, borászatok, temlomok és kolostorok még mind felfedezésre várnak, amihez remélem sikerült kedvet csinálnom ezzel a bejegyzéssel. Ciprus, ez az ezer arcú sziget téged is vár!