Gondolkodtál már azon, milyen lehet egy olyan helyen telelni, ahol a nap szinte mindig süt, de közben a természet zöldbe borul és friss illatú esők áztatják a földet?
Ciprus télen pontosan ezt nyújtja!
A Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigete nem csak nyáron, hanem télen is bőven tartogat meglepetéseket.
Ha kell egy kis napfény….
Ha Magyarország hűvös, szürke telei elől menekülnél, Cipruson sokkal barátságosabb klímát találsz.
Bár itt a tél az esős évszak, a napsütéses órák száma még így is lenyűgöző, így egy téli ciprusi kiruccanással Te is újra töltheted a D vitamin készleteidet.
Télen is fel tudsz töltődni napfénnyel Cipruson.
Télen is várlak partner szállodáimban, ahol honlapomon keresztül 25% kedvezménnyel foglalhatsz.
A ciprusi tél enyhe, hiszen itt a hőmérséklet télen sem megy igazán 15 fok alá, és előfordulhatnak akár 20 fokok is napközben.
Estére persze itt is lehűl a levegő és ilyenkor 8-10 fokra lehet számítani, de szerintem ez még így is szuper ahhoz képest, amilyen idő van ilyenkor Európa más tájain.
Decemberi pillanatkép.
Itt télen is láthatsz olyanokat, akik napi rendszerességgel úsznak a tengerben, de persze nincs nagy tömeg a strandokon, hiszen a tenger hőmérséklete csupán 16-17 fokos.
Ha bírod a hideg vizet, akkor viszont hajrá, nagyon jót teszel az egészségednek, ha télen is rá tudod venni magad az úszásra.
A páfoszi városi fürdő 2020. decemberében.
Ciprus időjárási adatok a téli hónapokban
December
Átlagos nappali hőmérséklet: 18-20 °C
Átlagos éjszakai hőmérséklet: 10-12 °C
Esős napok száma: ~7
Tengervíz átlagos hőmérséklete: 19-20 °C
Napkelte: 06:50 körül
Napnyugta: 16:40 körül
Január
Átlagos nappali hőmérséklet: 15-17 °C
Átlagos éjszakai hőmérséklet: 8-10 °C
Esős napok száma: ~9
Tengervíz átlagos hőmérséklete: 17-18 °C
Napkelte: 06:55 körül
Napnyugta:16:45 körül
Február
Átlagos nappali hőmérséklet: 15-17 °C
Átlagos éjszakai hőmérséklet: 8-10 °C
Esős napok száma: ~9-10
Tengervíz átlagos hőmérséklete: 17-18 °C
Napkelte: 06:40 körül
Napnyugta: 17:20 körül
Eső és napsütés
Cipruson tavasztól őszig szinte egy csepp eső sem esik, az éves csapadékmennyiség a téli hónapokban, – jellemzően januárban, februárban – érkezik meg ide.
Ilyenkor előfordulhatnak hatalmas esőzések és óriási viharok, de ez szerencsére nem szokott tovább tartani egy-két napnál.
A szigeten egyébként mindenki nagyon örül az esőnek, hiszen ilyenkor telnek meg a víztározók és ha nem esik elég eső télen, akkor a nyári hónapokban vízkorlátozásokra lehet számítani.
Téli eső Cipruson.
Ciprus téli időjárása kb. olyan, mint nálunk otthon áprilisban: szeszélyes.
Itt gyakran előfordulhat az télen, hogy szikrázó napsütésre ébredünk, aztán egyszer csak beborul az ég és elkezd szakadni az eső, mintha dézsából öntenék, majd röviddel ezután már ismét hétágra süt a nap, mintha mi sem történt volna.
Ilyen kis „menetek” akár többször is előfordulhatnak egy adott napon belül.
A két kép 20 perc különbséggel készült.
Amint láthatod, Ciprus időjárása télen eléggé változékony, ezért ha ebben az évszakban utazol a szigetre, akkor hozz magaddal néhány melegebb ruhát is, hiszen reggelente és este picit hűvös van.
Mindemellett azért a rövidnadrágodat se hagyd otthon, hiszen lehet, hogy napközben pont erre lesz szükséged, és persze a fürdőruhádat is pakold be, ki tudja, lehet, hogy kifogod a jó időt és kedved támad csobbani egyet a tengerben.
Érdekel, hogy mit érdemes a bőröndödbe pakolni, ha Ciprusra utazol? Olvasd el itt.
Déligyümölcsök és zöldellő tájak
Ciprus télen teljesen más arcát mutatja, mint amit a nyári nyüzsgésben megszokhattunk.
Az esős időszaknak köszönhetően a sziget gyönyörűen kizöldül, a mezők és hegyek virágba borulnak, a levegő friss és üdítő.
Az egzotikus élményt pedig tovább fokozzák az érő narancsok és citromok, amelyek nemcsak a piacokon, hanem az utcák mentén is megcsodálhatók.
Magyar szemmel nézve ez igazi különlegesség: ki ne örülne, ha sétálás közben leszakíthatna egy lédús mandarint az egyik fáról?
De ne tedd!
Az utcai fákon dísznarancsok és mandarinok érnek, ezek nyers fogyasztásra nem igazán alkalmasak, inkább csak feldolgozott – pl. lekvár, jam – formában. Látványnak viszont csodásak!
Az igazi lédús és édes ciprusi narancsokat és más déligyümölcsöket zárt magánültetvényeken termesztik.
Ilyen látványban lesz részed télen, amikor a ciprusi utcákon sétálsz:
Páfosz télen: az ideális úti cél
Ha azon gondolkodsz, Ciprus mely részét érdemes meglátogatni télen, akkor Páfosz (Paphos) kihagyhatatlan.
A város nemcsak történelmi jelentősége miatt különleges, hanem mert télen is rengeteg programot kínál.
A tengerparti sétányokon andalogva gyönyörködhetsz a naplementében, meglátogathatod a híres Páfoszi mozaikokat, és élvezheted a kikötő hangulatát egy forró kávé mellett.
A várost decemberben szépen feldíszítik és a forgalmasabb helyeken – kikötő környékén és az Óvárosban – karácsonyi időszakban műsorokat, utcai rendezvényeken szerveznek a helyi lakosság és a turisták szórakoztatására.
További városok, melyeket télen is érdemes meglátogatni: Larnaka, Limassol vagy Nikózia.
A nyáron nyüzsgő turistafalvak – pl. Ayia Napa és környéke – télen csendesek, néptelenek, az üzletek, éttremek zárva tartanak.
Mit lehet csinálni Cipruson télen? 6+1 tipp
Bár a strandidő ilyenkor elmarad, Ciprus számos más izgalmas programlehetőséget kínál:
1. Fel a túracipővel!
A tél a legjobb időszak, ha szeretnéd felfedezni Ciprust, hiszen ilyenkor nincs hőség és tömeg sincs a látnivalók környékén. Ha szeretsz túrázni, akkor garantáltan csodás élményekben lesz részed, hiszen a nyári szárazság után itt télen minden kivirul és egy egészen új arcát mutatja a sziget.
Nagyon szép túraútvonalak várnak rád az Akamas – félszigeten és a Troodos – hegységben is, sőt, itt még akár síelhetsz is télen, hiszen a Troodos magasan fekvő részein télen havazásra is lehet számítani és ilyenkor megnyitják a sípályákat is.
Ha napos az idő, akár még az is előfordulhat, hogy a reggeli síelés fáradalmait a tengerparton pihened ki.
Túrázás az Akamason.
Havazás Cipruson? A Troodos – hegység téli arcát láthatod ebben a videóban:
2. Fedezd fel az ókori Ciprust!
Izgalmas kaland az ókori Ciprus felfedezése és Páfoszon (Paphos) mindjárt két régészeti parkot is találhatunk: a híres Királysírokat (Tombs of the kings) és a kikötőnél található Kato Paphos Régészeti Park-ot.
A Páfoszi Régészeti Park-ban megcsodálhatjuk a híres páfoszi mozaikokat is.
Limasszol környékén található a Kolosszi vár és Kurion ősi színháza, melyet lenyűgöző panorámája miatt is érdemes felkeresni. Felemelő látványban lesz részünk, ha meglátogatjuk a környéken található Appolo szentélyét, amely egykor a legjelentősebb vallási hely volt az egész szigeten.
A Kurion.
3. Offroad kalandok
Ha szereted az izgalmas, de biztonságos kalandokat, akkor részt vehetsz egy Jeep safarin, ahol terepen haladva fedezheted fel Ciprus páratlan természeti kincseit. Ha inkább egyénileg, túravezető nélkül fedeznéd fel a szigetet, akkor számtalan helyen bérelhetsz quad, vagy buggie járgányokat és még az útvonalat és segítenek megtervezni neked, mielőtt nekivágsz a kalandnak.
Fedezd fel Ciprust terepen!
Télen is indulnak jeep safarik az Akamas – félsziget felfedezésére:
Ha tetszett a videó, akkor iratkozz fel a YouTube csatornámra (két kattintás) 🙂
4. Városnézés
Télen tökéletes az idő felfedezni Ciprus tengerparti városait és hangulatos falvait.
A sziget nyugati partján fekvő Páfoszon egymást érik a régészeti leletek, nem csoda, hogy az egész város Unesco világörökségi védelem alatt áll.
Akit nem annyira érdekel a régészet, csatangolhat egyet a város hangulatos óvárosában is.
Limassol és Larnaka tengerparti városokat szintén megéri felkeresni télen is és tehetünk egy látogatást a sziget fővárosába, Nikóziába is, amely a világ utolsó kettéosztott fővárosa.
Máriával télen is felfedezheted Páfoszt:
Páfosz (Paphos)
Limassol
5. Lemúr etetés
A Paphos Zoo Ciprus elsőnek megnyitott és legnagyobb állatkertje.
A gyönyörű természeti környezetben található állatkert sztárjai kétségkívül a lemúrok, őket akár meg is etetheted a lemúrházban.
További egzotikus és házi állatokkal, madár bemutatóval és múzeumokkal vár téged is a Páfoszi Állatkert.
6. Borászatok és gasztronómia
A mediterrán konyha kedvelői Cipruson biztosan jól fognak lakni, hiszen nagyon sok taverna várja itt vendégeit.
A ciprusi konyha alapvetően mediterrán jellegű, hasonlít a görögre, de vannak benne közel-keleti és ázsiai jellegzetességek is. A hangsúly a friss, helyi alapanyagokon van, bőségesen használnak fűszernövényeket és kedvelik az olivaolajat.
Ciprus nemzeti eledeli, a meze.
Cipruson számos pincészet található, melyek egész évben szerveznek bórkostolókat. Egyre népszerűbbek a már itt is elérhető bortúrák, ahol akár több pincészetet is meglátogathatunk és bepillantást nyerhetünk Ciprus híres bora, a Commandaria gyártásába is.
A Commandaria a világ legrégebbi, még ma is gyártás alatt álló bora, Ciprusról származik.
+1. Ciprus, a golf paradicsom
Ha szeretsz golfozni, akkor a Páfosz régióban négy gyönyörűen karbantartott golfpálya vár rád, ezek közül talán a leghíresebb az Aphrodite Hills, amit 2002-ben nyitottak meg, de a Tsada falu közelében fekvő Minthis Golf Club is nemzetközileg elismert a golfozók körében. Ha kevésbé komolyan űzöd ezt a sportot, vagy csak kipróbálnád, akkor látogass el egy minigolf pályára.
Ciprus, a golfparadicsom.
Remélem sikerült ezzel a bejegyzéssel kedvet csinálnom egy kis téli kiruccanáshoz Ciprusra 🙂
Ha a cikk felkeltette az érdeklődésedet, és szívesen fedeznéd fel Ciprus rejtett kincseit, nézd meg a szervezett kirándulásainkat és foglalj most!
Ciprus télen is vár rád, gyönyörű tájakkal és felejthetetlen élményekkel.
Várlak szeretettel télen is 🙂
Ha tetszett a videó, akkor iratkozz fel a YouTube csatornámra (két kattintás) 🙂