Érdekességek Ciprus szigetéről

Ciprus, – a Földközi – tenger harmadik legnagyobb szigete – nemcsak gyönyörű, de egy igazán érdekes és izgalmas hely is, ahol néha furcsaságokkal is találkozhatunk.
Ezekből gyűjtöttem össze egy csokorra valót ebben a bejegyzésben.

Aphrodité kedvenc szigete

A legenda szerint Aphrodité, a szépség és szerelem istennője Cipruson született és a Páfosz városához közeli szikláknál emelkedett ki a tenger habjaiból.

Vénusz (Aphrodité) születése William-Adolphe Bouguereau festményén, 1879.

Ikonok mindenütt

Cipruson nem csak a templomokban láthatunk ikonokat, de az olyan hétköznapi helyeken is, mint pl. a mosoda, orvosi rendelő vagy a hivatalok.

Egy gyönyörű ikon az orvosi rendelőben.

Alkoholt csak módjával

 A ciprusiak, ha isznak is akár minden nap alkoholt, csakis mértékkel. Se a szórakozóhelyeken, se sehol máshol nem lehet látni részeg ciprusit. 

Macskák szigete

Cipruson kb. másfél millió macska él és ha összevetjük ezt az itt elő lakosok számával, akkor több, mint egy macska jut minden emberre.

Cipruson kb. másfél millió macska él.

Isteni nevek

Cipruson ne lepődjünk meg azon, ha a szálloda pincérét Akhilleusznak, vagy pedig egy ráncos anyókát Aphroditénak neveznek. Ezek a klasszikus isten- és hősnevek meglehetősen szokványosak a szigeten.

Angolból ötös

Ciprus sokáig angol gyarmat volt, ezért a szigeten megmaradt a baloldali közlekedés.

Szintén a gyarmati időkből ered az is, hogy a ciprusiak nagy része beszéli az angol nyelvet.

A ciprusiak többsége beszél angolul.

WC papír gondok

Ciprus csatornahálózata nagyon keskeny csövekből áll, ezért a wc papírt nem tanácsos a wc-be dobni, mert könnyen dugulást okozhat. A papírt célszerű az erre a célre oda helyezett szemetesbe dobni.

A megosztott város

A sziget fővárosa, Nikózia (Lefkosia) a világ utolsó kettéosztott fővárosa (a berlini fal leomlása után).

Úttorlasz egy nikóziai utcában. Az utca egyik fele dél-Ciprushoz, másik fele a törökök által elfoglalt északi országrészhez tartozik.
Forrás: https://suitcasemag.com/

Egy világhíres ciprusi

George Michael, polgári nevén Georgios Kyriacos Panayiotou, Londonban született és édesapja pénztelen ciprusi görög menekültként érkezett a szigetországba.

Georgios Kyriacos Panayiotou, vagyis George Michael, szüleivel. A kép forrása: https://www.pappaspost.com/

Az olimpikon

Az első és eddigi egyetlen ciprusi olimpiai érmet Pávlosz Kondídisz szerezte 2012-ben vitorlázásban.

A nemzet állata

A muflon Ciprus nemzeti állata, mely a Troodos-hegységben él és szigorú védelem alatt áll.

A muflon, Ciprus nemzeti állata.

Görögül, de egy picit másképp

Cipruson a görög nyelv egy dialektusát beszélik, ami sokszor annyira különbözik a görögországi nyelvtől, hogy a görögországi embereknek néha kihívást jelent megérteni, ha egy ciprusi beszél görögül.

Útlevelet vegyenek!

Bárki vásárolhat magának ciprusi állampolgárságot, akinek van 2 millió eurója. Gazdag befektetők három hónapon belül kaphatnak uniós útlevelet saját maguk és az egész családjuk részére, és még csak oda sem kell költözniük a szigetre, elég, ha a pénzüket hagyják ott.

Téli vendégek

A larnakai reptér közelében található sóstónál télen flamingók telelnek. Az Afrika felől csapatostul érkező madarak márciusig maradnak Cipruson, akkor indulnak tovább az európai kontinens felé.

Flamingók a larnakai sóstónál.

Egy kis Anglia

Ciprus területének 3%-a jelenleg is a brit haderő ellenőrzése alatt áll: Akrotíri és Dekélia, a két brit támaszpont Limassol és Larnaka közelében helyezkedik el.

Lovagok bora

A világ legrégebbi, még ma is gyártás alatt álló borát, a Commandaria finom, édes desszertborát Cipruson találjuk.

Commandaria

Egy tragédia színhelye

Shakespeare híres tragédiája, az Othello, melyből Guiseppe Verdi írt négyfelvonásos operát, Cipruson játszódik.

Páfosz, a védett város

Van egy város Cipruson, mely teljes egészében Unesco Világörökségi védelem alatt áll, az itt található régészeti lelőhelyek miatt. Ez a város Páfosz.

Páfosz városa, Ciprus

Páfosz városa Unesco Világörökségi védelem alatt áll.

Itt biztonságban vagy

A sziget közbiztonsága kiemelkedő, így Ciprus az ötödik legbiztonságosabb ország Európában.

Rézben gazdag

A világ 5. leggazdagabb rézérc lelőhelyének egyike Cipruson, a Troodos hegységben van. Valószínűleg innen ered a sziget neve is, hiszen a réz görög neve: kypros.

A híres csipke

Lefkara híres gyönyörű csipkéiről. A csodálatos kézimunkák még az ide látogató Leonardo da Vincit is lenyűgözték, aki tekintélyes mennyiséget rendelt a milánói székesegyház díszítésére.

Lefkara falu gyönyörű csipkéinek köszönhetően lett híres.

Télen – nyáron napsütés

A napsütéses napok száma Cipruson az egyik legmagasabb az európai országok között, itt 365 napból 340 napon kisüt a nap.

Tengerpart és hóesés

Cipruson télen még síelni is lehet. A Troodos – hegységben találhatjuk Európa legdélibb sípályáit.

Sífelvonó a Troodos-hegységben.

A legrégebbi macskalelet

Cipruson valószínűleg már az egyiptomiak előtt háziasítottak macskát. Ezt bizonyítja egy itt feltárt 9500 éves sír, melyben az ember maradványai mellet egy macska csontjait is megtalálták.

Macskák szigete

Macska és ember együtt nyugszik ebben a 9500 éves sírban. Forrás: www.allaboutlimassol.com

A vallásos Ciprus

Az egyházi ünnepeknek igen nagy szerepet tulajdonítanak Cipruson, viszont itt nem a karácsony a legfontosabb ünnep, hanem a Húsvét. Szintén egy érdekes tény, hogy a görög ciprusiak, ha nem is mind szigorúan vallásosak, valamennyien meg vannak keresztelve. Az egyház, mint intézmény, a legnagyobb ingatlantulajdonos az egész szigeten és még a KEO sörfőzdében is van tulajdonrésze.

További érdekességek a videóban:

Ha tetszett a videó, akkor iratkozz fel a YouTube csatornámra (két kattintás) ?

Hasonló bejegyzések

TOP15 látnivaló Cipruson

Ciprus a Földközi-tenger egyik legfontosabb szigete, Szardínia és Szicília után a harmadik legnagyobb a térségben. Földrajzi helyzetéből adódóan a kezdetektől fogva stratégia szerepet játszott a hatalmi harcokban, hiszen három kontinens, Európa,

Tovább olvasom »

Ciprus télen

Gondolkodtál már azon, milyen lehet egy olyan helyen telelni, ahol a nap szinte mindig süt, de közben a természet zöldbe borul és friss illatú esők áztatják a földet? Ciprus télen

Tovább olvasom »

Ciprus ősszel

Amikor valaki megkérdezi tőlem, hogy melyik évszakban a legjobb Ciprusra utazni, akkor én azt szoktam válaszolni, hogy szerintem ősszel. Ugyan a sziget minden évszakban tartogat kellemes meglepetéseket az ide utazók

Tovább olvasom »