Pakolós lista ciprusi nyaraláshoz

Polgár Anna

Nem tudom, Te hogy vagy vele, de én utálok csomagolni. Nagyon. Napokig tud stresszelni a dolog és mindig az utolsó pillanatig halogatom.

Megvan az érzés, amikor minden szanaszét van a szobában és annyira elképzelhetetlen, hogy egyszer kész lesz a bőröndöd? Aztán szép lassan mégis mindig, minden a helyére kerül. Pont, mint az életben. És az olyan jó érzés 🙂

Ezzel a bejegyzéssel abban szeretnék segíteni neked, hogy egy ciprusi nyaralás esetén miket érdemes magaddal hoznod otthonról. Tehát ez egy komplett pakolós lista, amiben megtalálod az olyan alapvető dolgokat, mint pl. útlevél vagy telefon töltő, és pár olyan dolgot is, melyekre talán nem gondolnál, de szerintem Cipruson jó hasznád veszed majd, ha berakod a bőröndödbe.

Nem is szaporítom a szót tovább, jöjjön a lista:

Papírok

  • Útlevél
  • Repülőjegy, beszállókártya
  • Utasbiztosítás és ha van Európai Egészségbiztosítási Kártyád, azt mindenképp hozd magaddal, mert ezt Cipruson minden állami kórházban elfogadják. A kártya igénylése nagyon egyszerű, előállítása ingyenes.
  • Bankkártya és készpénz
  • Foglalások kinyomtatva (szálloda, autó, reptéri transzfer, fakultatív programok stb.)
  • Kedvezményre jogosító igazolványok, pl. nyugdíjas igazolvány, diákigazolvány stb.
  • Jogosítvány
  • Érdemes néhány fontosabb telefonszámról egy listát készíteni (barátok, rokonok, orvos stb.) arra az esetre, ha történne valami a telefonoddal
  • Ha van névjegykártyád, vigyél párat, ki tudja, lehet, hogy pont Cipruson találsz ügyfeleket 🙂
  • Célszerű felírni a bankkártya számodat a bankod telefonszámával együtt, hogy lopás vagy elvesztés esetén azonnal le tudd tiltani. Bár Ciprus még mindig az egyik legbiztonságosabb ország Európában, azért jobb felkészülni egy ilyen helyzetre is.

Útleveledet / személyidet célszerű a szállodai széfben tartani, de ha nincs, akkor inkább tartsd magadnál (kellhet pl. pénzváltásnál, vagy határátlépéskor, ha Ciprus északi részére látogatsz, vagy onnan délre). Vannak már praktikus, nyakba akasztható, dizájnos szütyők és újra menő az övtáska is, ami rendkívül kényelmes kirándulásokon, városnézéskor, hiszen nem kell a táska mélyéről előhalászni, ami éppen kell.

Övtáska vagy nyakba akasztható tok, mindkettő hasznos kiegészítő utazáshoz, városnézéshez.

Hasznos videó, ha Ciprusra utazol:

Elektromos kütyük

  • Okostelefon: ez ma már alap, és az a jó benne, hogy egy jó telefon már kiválthatja a fényképezőgépet, a GPS-t (ha esetleg tervezel autót bérelni) és az MP3 lejátszót is.
  • Persze ha a fotózás a lételemed, akkor külön fényképezőgépet is viszel, mindenféle extrával: vaku, töltő, memóriakártya stb.
  • Laptop, ha mondjuk blogot írsz, vagy tervezel dolgozni is a szabid alatt (kívánom, ne kelljen….)
  • A mobilhoz és minden egyéb elektromos kütyühöz jól jön egy powerbank (külső akkumulátor), nehogy lemerülj.
  • Selfie bot, ami nem csak szelfizéshez jó, de például videók készítéséhez is jobban és stabilabban használható, mintha a kezedben tartanád a telefonod.
  • Adaptor: Cipruson nem az általunk megszokott, európai típusú  konnektorokat és dugvillákat használják, hanem a brit szabvány szerinti 3 állásúakat. Ahhoz, hogy az itthonról vitt elektromos eszközeidet használni tudd, átalakítót kell vinned. Ha van otthon ilyened, érdemes bepakolni, de ha nincs, akkor sem érdemes drágán megvenni otthon, hiszen itt ez egy filléres dolog, pár euróért beszerezhető.
    Ráadásul sok szállodában és apartmanban kölcsön is adnak a recepción, max pár euró depozitot kérhetnek érte, ami a nyaralás végén visszajár. Amit még fontos tudni, hogy Cipruson a konnektorokra sokszor szerelnek kapcsolót, ami szokatlan nekünk és én például sokszor jártam úgy az elején, hogy szépen bedugtam a telefon töltőt este, majd reggel ugyanolyan lemerült állapotban találtam…elfelejtettem ugyanis bekapcsolni az oldalán található kis kapcsolóval.

Cipruson a brit szabvány szerinti, 3 állású dugaljat használják, ezért átalakítóra lesz szükségünk.

Elektromos eszközeidet a kézipoggyászban vidd magaddal, ne a feladós bőröndben, jobb nem kísérteni a reptéri tolvajokat.
Otthon maradt a töltőd, de van nálad USB kábel? Sebaj! A hotelszobákban levő TV-ken gyakran van USB-csatlakozó, így azon keresztül is fel tudod tölteni a telefont.

Elektromos eszközeinket a kézipoggyászba pakoljuk.

Mielőtt tovább olvasnál, nézd meg a youtube videómat, ahol extra tippeket is találhatsz pakolás témakörben:

Ha tetszett a videó, akkor iratkozz fel a YouTube csatornámra (két kattintás) ?

Gyógyszerek

Cipruson szinte minden utcasarkon találni gyógyszertárat, melyek általában nagyon jól felszereltek. A gyógyszereken kívül kozmetikumokat, sőt, még smink termékeket is árulnak nagy választékban, kb. mint egy otthoni drogériában (még papucsot, szandált is vehetsz a legtöbb patikában, mondjuk borsos áron, de jó minőségben).
Saját, rendszeresen szedett gyógyszereidet természetesen hozd magaddal, de megfázásra, lázra, egyszerűbb egészségügyi problémákra könnyen beszerezheted a gyógyszert a szigeten is. Ha gyerkőcökkel nyaralsz, bizonyára még körültekintőbben pakolod be a gyógyszereket.

Napvédelem

Szeretnék a napvédelemnek egy külön pontot szentelni, mert erre Cipruson duplán oda kell figyelni. Először is tudnod kell, hogy akkor is leéghetsz, ha csak az árnyékban napozol. Elég csak pár percre kidugnod a fejed az árnyékból vagy elsétálni a medencebárhoz egy italért, és már pirosra sülhetsz. Én egyébként nem vagyok híve annak, ahogyan manapság riogatják az embereket az UV sugárzással és sokan annyira elkezdtek rettegni, hogy soha nem mennek napra, vagy ha igen, akkor vastagon kenik magukra az ezer faktoros krémeket. Szerintem ez megint a másik véglet és valahol középen van az igazság. Napfényre szükségünk van! A testünknek és a lelkünknek is.
Cipruson van belőle bőven és hogy gondtalanul tudd élvezni, a következőkkel érdemes készülni:

  • Fényvédő krém: érdemes olyat beszerezni, ami bőrtípusunknak megfelelő és elegendő faktorszámú. A faktorszám azt jelzi, hogy az adott termék használatával mennyiszer több időt tölthetünk a napon, a leégés kockázata nélkül, méghozzá ahhoz képest, mint amennyiben nem használnánk azt. A krémet, olajat rendszeresen újra kell alkalmaznunk, hiszen a meleg vagy a mozgás miatti izzadás, esetleg fürdőzés, törölközés következtében az könnyen leoldódik bőrünkről.

Cipruson minden, a ruhából kilátszó bőrfelületet óvni kell a leégéstől. Még a lábfejünket is 🙂

  • Napszemüveg: egy jobb minőségű szemüvegbe mindenképpen érdemes beruházni, hiszen a szemeket is védeni kell. De milyen a jó napszemüveg? Először is, 100%-ban kiszűri a káros UV sugarakat. Ezen kívül lencséje polarizált, ami azt jelenti, hogy még nagyon erős napsütésben is véd a káprázásokkal, vakító fénysugarakkal szemben, így megfelelő látáskomforttal rendelkezik.

Egy jó minőségű napszemüveg az alapfelszereltség része Cipruson.

  • Ruházat: választhatunk nagy bőrfelületet védő, lenge ruhadarabokat és kedvenc kalapodat, sapkádat se hagyd otthon, mert kelleni fog a tűző napsütésben. Hölgyeknek egy szép kendő a vállra nem csak nap ellen véd, de hasznos akkor is, ha egy kolostorban vagy templomban jársz, ahol el kell takarni a vállakat.

Tisztálkodószerek

Ez szerencsére egyszerű téma, hiszen ha otthon is felejtesz valamit, azt jó eséllyel itt is meg tudod venni. Ráadásul ha hotelben szállsz meg, akkor biztosan lesznek bekészített tisztálkodószerek a fürdőszobában. Ha úgy döntesz, viszel mindent otthonról, mert mondjuk allergiára hajlamos a bőröd vagy ragaszkodsz a kedvenc márkáidhoz, figyelj a kiszerelésre. Ha az eredeti flakonméretet választod, biztosan nem férsz el a kézipoggyászban, és a feladott poggyászban is túlsúlyos lehetsz. Használhatsz kisebb kiszerelésű – 30-100ml-es – üres flakonokat, amibe a kedvenc termékeidet át tudod csomagolni, ráadásul ebben a méretben akár a kézipoggyászban fel is viheted magaddal a gépre a piperéidet. Én az egyik drogériában találtam pár éve egy komplett csomagot, pici üres flakonokkal és arckrémes tégellyel, ami nagyon praktikus volt utazáshoz.

Utazós készlet, melyet feltölthetünk saját, kedvenc termékeinkkel.


Szereted az újságokban mintaként kapott kencéket? Ha összegyűjtesz párat, rövid utazásokhoz ezeket is használhatod.

Érdemes gyűjtögetni az ingyenes termékmintákat, jól jöhetnek rövid utazásokhoz.


Hasznos lehet egy felakasztható neszesszert is beszerezni, mert sok hotelben nincs elég hely kipakolni mindent a fürdőszobában.
Minden kozmetikum vagy tisztítószer kupakját érdemes egy kis darab celluxal leragasztani. Nincs annál bosszantóbb dolog ugyanis, mint amikor valamelyik kifolyik és eláztat mindent a bőröndödben.


Íme egy mintaként szolgáló tisztálkodószeres lista, amit egyénileg magadra szabhatsz:

  • szappan, szappantartóban
  • fogkefe, védőtokkal
  • fogkrém
  • arckrém
  • tusfürdő (samponként is használható)
  • sampon (tusfürdőként is használható)
  • testápoló
  • fültisztító pálcikák
  • fésű
  • hajcsat, hajgumi
  • dezodor
  • kézfertőtlenítő gél vagy kendő
  • parfüm
  • szemöldök csipesz, kisolló
  • szúnyog riasztó spray
  • naptej

Ruhafélék

  • Ha a nyári időszakban érkezel (május – szeptember között): túl sok extrával nem kell számolnod ebben a témában. A nap mindig süt és az idő csodás. A fürdőruha alap és napközben elég egy top sorttal vagy egy lenge nyári ruha, papuccsal vagy szandállal. Tegyél be egy fokkal elegánsabbat is azért, ha a szállodában vagy étteremben vacsorázol, de ezt sem kell túllihegni, elég egy olyan szett, amiben otthon dolgozni jársz.
  • Ha tavasszal vagy télen érkezel: kelleni fog pár melegebb ruha, pl. hosszúnadrág, dzseki vagy pulóver, de a vastag télikabátot vagy bundát nyugodtan otthon hagyhatod. Praktikus lehet egy nagy méretű, vastagabb sál vagy kendő, amit magadra tekerhetsz, ha fázol és könnyen magaddal viheted bárhová, nem foglal sok helyet.

  • Túrázás: tudtad, hogy Ciprus a túrázás szerelmeseinek a paradicsoma? Rengeteg csodálatos túraútvonal közül válogathatunk itt, mint pl. az Aphrodité út az Akamas -félszigeten vagy az Artemis a Troodos – hegységben. Túrázni tavasszal és ősszel tanácsos itt, mert nyáron nagyon meleg van ehhez. Ha belevágnál, mindenképpen hozz magaddal túrabakancsot és kényelmes túraruházatot is.


Ha hosszabb időre jössz Ciprusra és mosni szeretnél, akkor szinte minden szállás közelében találsz mosodát. Vannak olyan szállodák is, ahol mosodai szolgáltatás is elérhető.


Néhány hasznos tipp a bőröndbe pakoláshoz:

  • A ruhák jobban gyűrődnek, ha a hagyományos módon, egyesével hajtogatod őket. Ehelyett inkább fektess egymásra többféle, kiterített ruhaneműt és tekerd fel őket palacsinta szerűen.
  • Helyet spórolhatsz multifunkcionális ruhákkal, amilyen például hölgyeknek a szarong: használhatod szoknyaként, kendőként, strandon pokrócként és gyorsan magad köré is tekerheted, ha egy templomba szeretnél belépni. Lehet kapni már lecipzározható szárú nadrágokat is és a polár pulcsidat akár kispárnaként is használhatod.

Szarong

  • Férfiaknak: az ing gallérja nem gyűrődik össze, ha egy összetekert övet teszel a nyakrészbe.
  • Gondolj a szennyesre is, tegyél be ezeknek egy külön neylon zacskót a bőröndödbe.

Tekerd fel 🙂

Kiindulásként íme egy ruhaneműs lista:

  • fehérneműk
  • pólók
  • sort, hosszúnadrág
  • τélen és tavasszal pulóver
  • elegánsabb öltözet
  • alvós ruha
  • fürdőruha
  • baseball sapka, kalap vagy egy vékony kendő a fejedre, napszúrás ellen.
  • papucs, stradpapucs, szandál
  • törölköző: hotelekben általában adnak fürdőszobai és strandtörölközőt is, érdemes ezt előre megkérdezni.
  • futó vagy edzőcipő, ha szeretsz futni vagy sétálni a tengerparti sétányon (hihetetlenül egészséges dolog, érdemes kihasználni a lehetőséget).
  • túra – cipő, bakancs, szandál, ha túráznál is.
  • egy lenge kendő, amit a válladra teríthetsz hűvösebb estéken vagy nappal, a napégés ellen, illetve takarásnak is jó, ha templomot látogatsz.

Praktikus ez + az

  • Búvármaszk: láttad már a víz alatti világot? Elképesztően gyönyörű, úgyhogy ne hagyd ki ezt az élvezetet, ha Cipruson jársz. Én imádok a vízben lebegni és bámulni a halakat, de nagyon nem szeretem a szoros búvár-szemüveget, aminek a nyoma még másnap is látszik az arcomon. Öröm és boldogság, hogy tavaly felfedeztem ezt a Decathlon-os búvár maszkot, ami szerintem egy szuper találmány. Kényelmes, kellemes, nem megy be alá a víz és nem párásodik, a pipát sem kell szopogatni……egyszerűen imádom. Kicsit ugyan ufószerűen néz ki az ember benne, de hát valamit valamiért. Viszonylag kis helyet foglal a bőröndben ( a pipája levehető és így kisebb helyet foglal, mint egyben), úgyhogy érdemes beszerezni, szerintem nem fogod megbánni.

Ebben a praktikus buvármaszkban gondtalanul élvezheted a víz alatti világot.

  • Vizicipő: Cipruson vannak nagyon szép, homokos tengerparti részek és szintén gyönyörű, de kicsit sziklásabb partok is. Ha téged nem zavar úszás közben a cipő a lábadon, biztosan hasznosnak fogod találni néhány helyen a vizicipő használatát. Ez megóvja lábadat a szúrós, köves talajon és jól jöhet még a forró homokon is.

Vizicipőben biztonságban lesz a lábad az éles sziklákon is.

  • Óriás csipesz: Cipruson, a tengerparton mindig fújdogál a szellő, ami nagyon jól tud esni a forró nyári napokon. Én csak azt nem szeretem, amikor úszás után keresnem kell a törcsimet, amit a szél pár napággyal odébb repített. Erre a problémára lettek kitalálva ezek a nagy méretű csipeszek, melyekkel a törcsidet rögzíteni tudod a napágy támlájához. Ezek a csipeszek még abban is segítenek, hogy a nap végén az erkélyre száradni kiterített fürdőruhákat és törölközőket rögzíteni tudd az erkély korlátján.

Óriás törölközőcsipesz.

  • Öntapadós akasztó: akasztóból általában nincs elég a hotelek fürdőszobáiban. E probléma áthidalására vihetünk magunkkal néhány szupererős tapadókorongos változatot, melyek akár még egy hajszárítót, vagy piperetáskát is elbírnak. Olyat válasszunk, ami nem hagy nyomot a felületen!

Nem sok helyet foglal a bőröndben, de annál hasznosabb lehet néhány erős, öntapadós akasztó.

  • Mini varrókészlet: ha van valami, amit én mindig hazaviszek a szállodákból, az a praktikus, mini varrókészlet. Mindig van egy a táskámban és többször mentett már életet szétjött cipzárak, vagy elszakadt pántok esetén.

Mini varrókészlet kollekció.

  • Picire összehajtható textil táska: be tudod tenni a kézitáskádba vagy akár a zsebedbe. Jó, ha van nálad, mert akkor nem kell neylon zacskót kérned, ha szuvenírt veszel, vagy ha beugrasz a kisboltba venni valamit.
  • Porvédelem off-road kalandokhoz: Cipruson rengetegen bérelnek buggie-t vagy quad-ot, mert nagyon sok szép hely van, amit off-road, vagyis csak földúton, nehéz terepen lehet megközelíteni. Ezek nyitott járművek és ha földúton robogsz velük, akkor az nagyon poros lesz. Éppen ezért, ha ilyen kalandot tervezel, hozz magaddal egy maszkot vagy egy kendőt, amit a szád és orrod elé köthetsz (mint egy bandita).

Ilyen és hasonló poros kalandokhoz jól fog jönni egy kendő vagy maszk az arcod elé.

  • Megkülönböztető jelzés a bőröndödre: ez lehet egy öv, vagy színes szalag, egy jól látható matrica, de lehet már kapni erre a célra mindenféle dizájnos kiegészítőt is. Ez segít abban, hogy első pillantásra be tudd azonosítani a bőröndödet, például a reptéri csomagkiadó szalagnál.

Egy ilyen egyedi bőröndöt nehéz lenne elhagyni 🙂

Remélem tudtam segíteni neked abban, mit érdemes magaddal hozni Ciprusra. Egyedi listád összeállítása persze sok minden tényezőtől függ, például hogy melyik évszakban utazol, gyerekekkel utazol-e, fogsz-e főzni a nyaralás alatt, milyen típusú szállodában leszel. Mást viszel magaddal akkor is, ha csak napozni szeretnél, esetleg picit várost nézni, vagy túrázást is tervezel.

Egy biztos, Ciprus télen – nyáron gyönyörű és vár téged!

Ha bármi kérdésed felmerülne a témában, írj bátran a komment szekcióban, vagy küldj üzenetet az info@ciprusinap.hu email címre.

Hasonló bejegyzések

TOP15 látnivaló Cipruson

Ciprus a Földközi-tenger egyik legfontosabb szigete, Szardínia és Szicília után a harmadik legnagyobb a térségben. Földrajzi helyzetéből adódóan a kezdetektől fogva stratégia szerepet játszott a hatalmi harcokban, hiszen három kontinens, Európa,

Tovább olvasom »

Ciprus télen

Gondolkodtál már azon, milyen lehet egy olyan helyen telelni, ahol a nap szinte mindig süt, de közben a természet zöldbe borul és friss illatú esők áztatják a földet? Ciprus télen

Tovább olvasom »

Ciprus ősszel

Amikor valaki megkérdezi tőlem, hogy melyik évszakban a legjobb Ciprusra utazni, akkor én azt szoktam válaszolni, hogy szerintem ősszel. Ugyan a sziget minden évszakban tartogat kellemes meglepetéseket az ide utazók

Tovább olvasom »