LÁTNIVALÓK A RÉGIÓN KÍVÜL

TROODOS – HEGYSÉG

Ha szeretnénk Ciprust alaposan megismerni, nem hagyhatunk ki egy kirándulást a Troodos-hegységben, melynek csúcsa, az Olimpos közel 2000 méterig nyújtózkodik és a tél nagy részében hó borítja. A környező fennsíkok fölé emelkedő, fenyvesekkel borított Troodos a természeti szépségek valóságos tárháza, a part nyüzsgő városaitól eltávolodva egy egészen más világban érezhetjük itt magunkat. A valódi, Ciprusi vidéki életbe is bepillantást nyerhetünk, hiszen a térség számos festői kis településnek ad otthont, melynek vendégszerető lakói házuk előtt üldögélve üdvözlik az ide látogatókat.
A régió fontos jellegzetessége a számtalan kolostor és bizánci templom, melyek a völgyekben bújnak meg és többségük az Unesco világörökség részeként számontartott. Vízesések, bizánci hidak, templomok és vidéki falvak, mindez egyben ezen a csodálatos környéken. És ha megfáradnánk, kiváló tradicionális éttermek várnak, hogy belekóstoljunk a kulináris élvezetekbe.

LIMASSOL (Lemesos)

Ciprus második legnagyobb városa, Limasszol terület közigazgatási központja a déli parton, Páfosztól kb. 60 kilométerre helyezkedik el. A város szívét Limasszol óvárosában találjuk, keskeny utcái a régi kikötőből ágaznak szét.  Itt magasodik a limasszoli erőd, amely  egy királyi esküvő színhelye volt a középkorban: Anglia királya, Oroszlánszívű Richárd vette itt nőül Navarrai Berengáriát. Az épületben működik ma a Ciprusi Középkori Múzeum.
Limasszol környékén található a Kolosszi vár és  Kurion ősi színháza, melyet lenyűgöző panorámája miatt is érdemes felkeresni. Igazi kultúrális csemege egy színdarab megtekintése ebben a még ma is működő, csodálatos amfiteátrumban. Felemelő látványban lesz részünk, ha felkeressük a környéken található Appolo szentélyét, amely egykor a legjelentősebb vallási hely volt az egész szigeten.

LARNAKA

A legtöbbször lenyűgöző pálmasor szegélyezte tengerparti sétánya kapcsán emlegetett Larnaka, Ciprus harmadik legnagyobb városa, a sziget déli partján terül el. A környék egyik legnagyszerűbb látnivalója az itt található sóstó, mely közel 80 vándormadár-faj otthona, köztük a rózsaszín flamingók kedvelt költési helye február és április között. A tavon tükröződik a Hala Sultan Teke mecset sziluettje, melyet Mohamed próféta nagynénjének tiszteletére emeltek, aki itt halt meg egy lovasbalesetben. A mecset fontos muzulmán búcsújáróhely, zarándokok ezrei keresik fel minden évben.
Larnaka Szent Lázár második otthona is volt: feltámadása után itt élt, és később a település első püspöke lett. Lenyűgöző, 10. századi templomát a város központjában, a szent sírja fölé emelték. Ez a templom a bizánci építészet egyik legszebb emléke Cipruson.

NIKÓZIA (Lefkosia)

A város elsősorban arról híres, hogy a világ egyetlen, ma is kettéosztott fővárosa: egyik része a görög nyelvű Ciprushoz tartozik, másik pedig a török nyelvű országrészhez. A két területet az ENSZ békefenntartók által felügyelt Zöld Vonal választja el egymástól. A határ az óvároson belül húzódik, ahol a nap bármely órájában – pár perces úti okmány ellenőrzés után – átsétálhatunk egyik oldalról a másikra. A város központja a régi negyed, melyet 16. századi velencei erődfalak, vizesárkok és bástyák vesznek körül. Gyönyörű látnivaló a pazarul felújított  Famagusta kapu, ami az óváros egyik eredeti bejárata volt. Kellemes sétát tehetünk itt a város helyreállított gyalogos övezetében, amely tele van kézművesboltokkal, kávézókkal, tavernákkal. Érdemes megállni a Szent János Katedrálisnál, ahol freskókat és csodálatos bizánci ikongyűjteményt csodálhatunk meg. A modern, európai hangulatú újváros a falakon kívül terül el, toronyházakkal, irodépületekkel, boltokkal, kávézókkal. A városban található Ciprusi Múzeum rendelkezik a szigeten a leggazdagabb régészeti gyűjteménnyel.